Menu Close

Optika a optometrie

Laboratoř studentské optiky

Laboratoř slouží pro praktickou výuku studentů oboru Optika a optometrie. Laboratoř se podobá reálné provozovně oční optiky. Je vybavena pultem a vitrínami s brýlovými obrubami, refrakčním koutkem (autorefraktometr, LCD optotyp, brýlová zkušební obruba, sada zkušebních brýlových čoček), zázemím pro měření brýlových čoček (automatický digitální fokometr). V laboratoři je také pracovní stůl a vybavení pro provádění úprav a oprav brýlových obrub a pro čištění brýlí (ultrazvuková čistička).

Studenti zde v malých skupinkách trénují komunikaci s klientem, praktický výběr vhodné korekční pomůcky a brýlových čoček-jejich centrování a optimalizaci, nacvičují úpravy a opravy brýlových obrub, práci se softwary pro oční provozovnu, zlepšují se ve vyšetření refrakce oka. Klienty této provozovny jsou studenti a zaměstnanci FBMI ČVUT, kteří se mohou hlásit přes online rezervační systém. Práce s reálnými lidmi umožňuje studentům získat potřebnou praxi v odborných úkonech, naučit se jasně mluvit s klientem a porozumět chodu běžné oční provozovny.

Kontakt

umístění laboratoře

místnost B-016, budova KOKOS, FBMI, Kladno

vedoucí laboratoře

Mgr. Markéta Žáková, Ph.D.

telefon

email

marketa.zakova@fbmi.cvut.cz


Laboratoř kontaktních čoček

Laboratoř slouží pro výuku předmětů v oblasti problematiky kontaktních čoček, jejich vhodném výběru, vyšetření přední části oka a k nácviku aplikace kontaktních čoček. Praktická výuka probíhá v malých skupinkách. Laboratoř je vybavena vyšetřovací jednotkou pro vyšetření refrakce. Pro nácvik vyšetření předního části oka je tu několik štěrbinových lamp. Jedna štěrbinová lampa poskytuje funkci živého obrazu na monitor a funkci digitálního fotoaparátu a je používaný pro ukázku vyšetřovacích technik či zobrazení a popis detailů či patologií oka. V laboratoři jsou i další oftalmologické přístroje:

  • Aberometr sloužící k detekci vad zobrazení okem,
  • Pentacam je využívaný pro komplexní analýzu předního segmentu oka,
  • Perimetr je přístroj pro mapování zorného pole klienta,
  • Analyzátor kontaktních čoček umožňuje změřit měření průměr, zakřivení a středové tloušťky kontaktních čoček.

Studenti se mají k dispozici širokou škálu testovacích zkušebních čoček od různých výrobců kontaktních čoček. Díky tomu získávají přehled o současných materiálech a typech kontaktních čoček na trhu.

Kontakt

umístění laboratoře

místnost B-234, budova KOKOS, FBMI, Kladno

vedoucí laboratoře

Mgr. Markéta Žáková, Ph.D.

telefon

email

marketa.zakova@fbmi.cvut.cz


Optická dílna

Laboratoř slouží k osvojení základních dovedností očního optika. Student získá zkušenosti s vlastnostmi různých materiálů brýlových obrub, kompletaci brýlí a jejich opravy. V další části výuky si studenti v malých skupinách procvičují metodický postup získávání individuálních parametrů klienta pro centraci různých typů brýlových čoček. V neposlední řadě získávají praktické dovednosti měření parametrů brýlových čoček na fokometrech jak manuálních, tak digitálních.

Vybavení

  • Bezšablonový automatický brousící systém Huvitz pro zábrus brýlových čoček
  • Bezšablonový poloautomatický brousící systém Essilor-Delta pro zábrus brýlových čoček
  • Digitální fokometr Rodenstock AL 5600 pro měření parametrů brýlových čoček
  • Manuální fokometry ML 100 pro měření parametrů brýlových čoček
  • Automatický vrtací systém Takubo Japan pro zhotovování bezočnicových brýlí
  • P.D. metr pro získávání individuálních parametrů oka

Praxe

Sudenti praktikují postup kompletaci brýlí jako ve skutečné laboratoři oční optiky. Tato laboratoř zakončuje postup výroby korekce pro zákazníka a studenti si mohou tento postup sami vyzkoušet na svých příbuzných či přátelích poté, co si sami změří korekci v laboratořích subjektivní refrakce či binokulárního vidění. Lze využít brýlové obruby od českých dodavatelů ze školní optiky a brýlové čočky od dodavatelů z Německa, Rakouska i České republiky.

Kontakt

umístění laboratoře

místnost A-115 budova KOKOS, FBMI, Kladno

vedoucí laboratoře

Mgr. Jakub Král

telefon

+420 736 754 296

email

jakub.kral@fbmi.cvut.cz